وبلاگآخرین اخبار و نمونه کارها

طرح پمپاژ و انتقال روستای قنات

معرفی طرح

اراضی روستای قنات از توابع شهرستان سمیرم بطور تقریب بین طولهای جغرافیایی 51 درجه و 28 دقیقه تا 51 درجه و 35 دقیقه و بین عرضهای جغرافیایی 31 درجه و 4 دقیقه تا 31 درجه و 9 دقیقه واقع شده است و مسیر دسترسی، جاده آسفالته حنا پادنا از کنار این روستا عبور می کنند.

اراضی کشاورزی این روستا بیش از 180 هکتار می باشد که حدود 160 هکتار آن باغات سیب می باشد که در سال 1379 به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز گردید.

تنها منبع آبی اراضی آب قنات روستا می باشد که در اثر خشکسالی های سال های اخیر خشک شده و یا میزان آب آن به میزان کمی رسیده است.

با توجه به پیگیری های انجام شده، مجوز ب بهره برداری از رودخانه ماربر از وزارت نیرو گرفته شده است.

با توجه به سطح زیر کشت اراضی و روش آبیاری تحت فشار ، حداقل میزان آب مورد نیاز 90 لیتر در ثانیه می باشد که مجوز ارائه شده 50 لیتر در ثانیه از رودخانه ماربر می باشد.

 

هدف اجرای طرح

تامین آب آبیاری توسط احداث ایستگاه پمپاژ و انتقال آب برای احیا 160 هکتار باغات روستای قنات از توابع شهرستان سمیرم.

 

مشخصات طرح 

اجراء تشکیل دهنده طرح به ترتیب عبارتند از:

سازه آبگیری از رودخانه

احداث ایستگاه پمپاژ

انتقال خط برق 630 کیلو ولت 

خط انتقال آب

 

سازه آبگیری از رودخانه

با توجه به ساختار زمین شناسی ساحل راست رودخانه که محل آبگیری از رودخانه می باشد که دارای بدنه سنگی بوده و با توجه به عرض زیاد رودخانه، آبگیری بصورت مستقیم انجام می شود. جهت هدایت آب به سمت آبگیر یک دیوار گابیونی در فاصله 3 متری ساحل و به طول 15 متر در امتداد رودخانه احداث نموده و بستر رودخانه در فاصله دیوار گابیونی و ساحل به عمق یک متر گود برداری شده و کف آن با قلوه سنگ تثبیت شده تا سطح مقطع مناسب جهت انحراف  و آبگیری ایجاد شود . در دیواره ساحلی آبگیری توسط یک دریچه کشویی انجام می شود و توسط یک لوله بتنی به قطر 1000 میلیمتر به یک حوضچه انتقال می یابد . 

آب وارد حوضچه شده و به صورت فیلتر عمل کرده عبور نموده و سپس آب به حوضچه پمپاژ وارد می شود.

 

احداث ایستگاه پمپاژ

 ایستگاه پمپاژ و شیر خانه و اتاق کنترل می باشد.

مشخصات ایستگاه پمپاژ بشرح زیر میباشد.

تعداد پمپ ها: 4 واحد موتور پمپ شناور ( یک واحد رزرو)

ظرفیت پمپاژ 50 لیتر در ثانیه (قابل افزایش تا 80 لیتر در ثانیه)

قدرت مصرفی هر پمپ : 90 کیلو وات

اختلاف ارتفاع استاتیک : 285 متر

ارتفاع کل مانومتریک : 320 متر

با توجه به ارتفاع کل مانومتریک، این ایستگاه پمپاژ تنها پمپاژ یک مرحله ای و کاملا بومی در این شهرستان و در استان می باشد.

 

انتقال خط برق

جهت تامین نیروی برق ایستگاه پمپاژ از فاصله 7000 متری شبکه برق 6310 کیلو ولت انتقال یافته است.

 

خط انتقال آب

خط لوله انتقال آب به طول حدود 12 کیلومتر می باشد که از دو قسمت تشکیل شده است

قطعه اول ایستگاه پمپاژ تا کیلومتر 700+1 لوله فلزی به قطر 12 اینچ با فشار کار 40 اتمسفر و از کیلومتر 700+1 تا کیلومتر 445+2 شروع از لوله پلی اتیلن به قطر 315 میلیمتر با فشار کار 6 اتمسفر می باشد.

قطعه دوم مسیر به صورت ثیقلی از کیلومتر 445+2 شروع شده و تا ابتدای اراضی به طول 9515 متر میباشد که با توجه  به شرایط توپوگرافی مسیر و فشارهای ایجاد شده در خط لوله از لوله پلی اتیلن به قطر 315 میلیمتر با فشار کاری 6 و 10 اتمسفر استفاده شده است.

جستجو در وبلاگ

دسته بندی ها

عضویت در خبرنامه سایت

آخرین اخبار و اطلاعات شرکت را مستقیما در ایمیل خود دریافت کنید!

توضیح: پس از درخواست عضویت، یک ای میل تاییدیه برای شما ارسال خواهد شد. جهت تکمیل عضویت، روی لینک فعال سازی داخل این ای میل کلیک کنید.