وبلاگآخرین اخبار و نمونه کارها

آبیاری بارانی

آبیاری بارانی

 سیستم آبیاری بارانی روشی است که در آن آب تحت تاثیر فشار ایجاد شده به وسیله موتور پمپ، وارد لوله های مسیر شده و از طریق آبپاشها به اطراف پخش می شود. از این روش می توان برای آبیاری انواع گیاهان زراعی در زمین های شیب دار، هموار، نا هموار و خاک های شنی و رسی و همچنین برای زمین های ناهموار که خاک آنها شن بیشتری دارد و قابل فرسایش نیز هستند استفاده کرد. آبیاری بارانی معمولاً کمتر از آبیاری سطحی به آب و نیروی کار نیاز دارد.

انواع بسیاری سیستم های آبیاری بارانی وجود دارد. دلیل آن هم تنوع گسترده وضع خاک و محصولات است که بایستی آبپاش مناسب آن باشد. در عین حال، معمولاً تمام سیستم ها اجزای اصلی ذیل را دارند:

1- پمپ

پمپ، آب را از منبعی که می تواند یک مخزن، چاه یا رودخانه باشد می کشد و به سیستم آبیاری تحویل می دهد. پمپ با نیروی یک موتور درونسوز یا الکتریکی کار می کند.

2- لوله اصلی

لوله اصلی آب را از پمپ به لوله های جانبی می رساند در برخی موارد لوله اصلی ثابت است و در مزرعه روی زمین یا بیشتر زیر زمین قرار می گیرد. در موارد دیگر لوله اصلی قابل حمل است و می توان آن را از مزرعه ای به مزرعه دیگر منتقل کرد. جنس لوله های ثابت معمولا فولاد گالوانیزه، سیمان آزبست یا پلاستیک است. جنس لوله های قابل حمل معمولاً آلومینیم سبک، آهن گالوانیزه یا پلاستیک است، به طوریکه به راحتی جابجا می شوند.

3- لوله جانبی

لوله جانبی آب را از لوله اصلی به آبپاش ها می رساند. این لوله می تواند قابل حمل یا ثابت باشد و جنس آن مشابه لوله اصلی است، ولی معمولاً کوچکتر است.

4- آبپاش ها

دو نوع آبپاش اصلی که در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از آبپاش چرخشی و لوله روزنه دار. آبپاش چرخشی رایجترین نوع است. در بعضی سیستم ها از تعداد زیادی آبپاش کوچک که با هم کار می کنند استفاده می شود و در بعضی دیگر تنها از یک آبپاش بزرگ یا کانن استفاده می شود.

 

انواع آبیاری بارانی

1- آبیاری بارانی کلاسیک ثابت با آبپاش متحرک

در این روش بال های آبیاری، ثابت ولی آب پاش ها متحرک می باشند. برای کاهش هزینه در این سیستم از آب پاشهای بزرگ استفاده می شود که به طور قابل ملاحظه ای از تعداد بالهای آبیاری بارانی ثابت و از لحاظ بهره برداری راحت تر و کم هزینه تر از بقیه سیستم ها با جابه جایی متناوب می باشند. از لحاظ عمر مفید تجهیزات و لوله های سیستم نیز بسیار مناسب و در صورتی که لوله ها در زیر زمین کار گذاشته شده باشند از لحاظ خطر سرقت نیز دارای ضریب اطمینان بالایی خواهند بود. علاوه بر این بدلیل فراهم بودن امکان نصب پایه های بلند برای آبپاش ها، امکان آبیاری گیاهان پا بلند نیز وجود دارد. در مجموع سیستم های آبیاری بارانی با آبپاش متحرک به دلیل ویژگی ها و مزایای فوق الذکر از استقبال قابل توجهی در بین کشاورزان برخوردار گشته و گسترش بیشتری در سال های اخیر داشته است.

 

2- آبیاری بارانی دوار مرکزی ( سنتر پیوت )

سیستم دوار مرکزی نوعی دیگر از آبیاری بارانی است که نام انگلیسی آن سنتر پیوت می باشد که به صورت اسپری و یا اسپیرینکر عمل آبپاشی را انجام می دهد و به صورت عقربه ساعت حرکت می نماید و زمین زراعی را به صورت دایره ای آبیاری می کند.

مشخصات فنی دستگاه:

تعداد دهانه در انواع مختلف: 8 ـ7ـ 6 و 5 عدد

طول هر دهانه: حدودا 5/52  متر

طول کل دور دستگاه های مختلف سنتر پیوت:  432، 379/5 ، 327 و 274/5 متر به شعاع آبیاری 435، 382، 330 و 277/5 متر

قطر لوله:ز  ( اینچ ) ـ قدرت الکتروموتورهای نصب شده در چرخها 5/1 کیلومتر

ولتاژ دستگاه: 380 ولت و حداقل زمان چرخش یک دور دستگاه 24 ـ 21 ـ 18 و 15 ساعت بوده و عمق متوسط بارش در یک دور 88/9 میلی متر است و هم چنین دستگاه شامل سیستم دکل مرکزی، خرپاها و میل های کششی، تابلوی برق دهانه و کابل برق و سیستم دکل چرخ می باشد.

 محاسن و معایب دستگاه:

1 ـ در سطوح وسیع کارآئی بالائی دارد، راندمان آبیاری را بالا می برد و باعث توزیع یکنواخت آب می گردد.

2 ـ قابل استفاده برای انواع کشت هاست و در مصرف انرژی و نیروی انسانی با صرفه تر است.

3 ـ دستگاه پیچیده است بنابراین برای راه اندازی، حفظ و نگهداری آن حضور شخصی که فنی و کاردان بوده و به کلیه جزئیات دستگاه وارد ضروری است.

4 ـ قیمت دستگاه بالاست و فقط در تعاونی ها و کشت و صنعت ها و در طرح های خیلی بزرگ قابل نصب است.

 

3- آبیاری بارانی خطی ( لینیر )

دستگاهی است که شباهت زیادی به سنترپیوت داشته با این تفاوت که زمین زراعی را به طور خطی آبیاری می کند و محل آبگیری از کانال می باشد.

 در این سیستم منبع آب می تواند در حاشیه زمین قرار گیرد و بال آبیاری از مرکز فنداسیون طراحی شده در امتداد آن حرکت رفت و برگشتی داشته باشد. این عمل از طریق بلند شدن ارابه از سطح زمین توسط یک سیستم هیدرولکی و همچنین چرخش 90 درجه ای چرخها صورت میگیرد. در صورتی که منبع آب لوله باشد آبگیری دستگاه توسط شیرهای آبگیری که روی لوله زیرزمینی و به فواصل مشخص نصب می شود انجام می پذید. نحوه اتصال دستگاه به شیرهای آبگیری توسط لوله سرانداز پلی اتیلنی می باشد که با طول حدود نصف فواصل شیرهای آبگیری توسط دست صورت می گیرد. 

آبپاش های مورد استفاده در دستگاه لینیر و سنترپیبوت به طور معمول از نوع آبپاش های ضربه ای و افشان و در بعضی موارد نیز چرخش می باشد. 

مشخصات فنی، تقریبا شبیه دستگاه سنترپیوت می باشد.

 

جستجو در وبلاگ

دسته بندی ها

عضویت در خبرنامه سایت

آخرین اخبار و اطلاعات شرکت را مستقیما در ایمیل خود دریافت کنید!

توضیح: پس از درخواست عضویت، یک ای میل تاییدیه برای شما ارسال خواهد شد. جهت تکمیل عضویت، روی لینک فعال سازی داخل این ای میل کلیک کنید.